DEVASTACIJOM KORITA RIJEKE GRNČAR PRIČINJENA ŠTETA NARODU I DRŽAVI
GUSINjE – Kuda se prostire granica između Crne Gore i Albanije, u gornjem toku rijeke Grnčar, niko sa sigurnošću ne može znati. Rijeka koja pod imenom Vrmošit izvire u Albaniji, ulazi na crnogorsku teritoriju kod sela Grnčar i nastavlja svoj tok pod imenom Grnčar. U vrijeme povišenog vodostaja rijeka mijenja svoj tok i samim tim i graničnu liniju jer granica neplovnim rijekama pruža se maticom. Taj problem je poslednjih godina usložnjen davanjem koncesija na šljunak iz korita rijeke.
Nekadašnji pripadnik Vojske Jugoslavije sada penzioner Mileta Mito Ivanović živi tik uz tu granicu Crne Gore i Albanije u razgovoru za „Dan” kaže da granice više nema, jer rijeka šeta nekolike stotine metara tamo i ovamo, odnosi ili oštećuje ljudima imovinu i tako iz godine u godinu. Ivanović kaže da bi se sve to veoma lako moglo uraditi podizanjem kvalitetnog nasipa, odnosno obaloutvrde.
– Ja koji sam ovdje rođen i živim, i poznajem svaki pedalj ovog terena,kažem da je granica momentalno na štetu naše države, odnosno da je pomjerena i do 80 metara. To iz razloga što obala rijeke nije uređena, faktički i ne postoji, voda pri većem vodostaju, pogotovo pri poplavama koje su ovdje veoma česte, mijenja tok i tako mijenja i graničnu liniju. Sada se i ne zna šta je čije, naše ili albansko. S obzirom na to da je duž obale sve privatna imovina, zna se kakve nam probleme to donosi. Imamo imovinu, nemamo imovinu. Nekad možemo da je koristimo, nekad ne možemo, a porez mora da se plati u svakom slučaju. Što se tiče graničnih oznaka one više i ne postoje, jer granični kamenovi koji čine međaše, oštećeni su ili ne postoje. Sve što možete da vidite su njihovi ostaci, a što može da prepozna samo onaj ko tu živi ili ko je radio poslove na granici. Ne znam i ti novi graničari kako se pri takvom stanju tu snalaze – kaže Ivanović.
On ističe da promjenu toka rijeke dobrim dijelom uzrokuju koncesionari i teške mašine koje po odobrenju Opštine Gusinje eksploatišu rječni materijal svakodnevno, tokom cijele godine a korito ne vrate u prvobitno stanje i onda voda mijenja tok.
– Dodatni problem napravljen je nestručnim radom mašina koje je Opština Gusinje angažovala za navodno uređenje obale, a time i jedni i drugi nešto da ušićare a ne stvarno da riješe problem. Time je promijenjen tok Grnčara i voda je okrenuta na moju imovinu. Pričinjena mi je ogromna šteta. Voda je odnijla oko pola hektra njiva i oranica i dio voćnjaka. Oko hektar livade više nije za obradu jer je voda skinula gornji, obradivi sloj, ili je sve pokriveno kamenjem i muljem. Podnio sam zahtjev Opštini da izađu i utvrde štetu, ali niko nije dolazio jer ih to očigledno ne interesuje ni jedan odsto. Ministarstvo poljoprivrede je prije više od godina zabranilo koncesije iz rječnih korita ali za čelnike naše Opštine to očigldno ne važi jer oni koncesije za eksploatciju šljunka izdaju pojedincima tako, činimi se, imaju koristi i jedni i drugi, a narod ima štetu. Tražio sam i prijem kod predsjednice Opštine Anele Čekić, ali nijesam imao sreće. Kaže dođi u ponedjeljak, pa će onda dođi u četvrtak i tako u nedogled, očigledno dok meni ne dosadi dolaziti – razočaran je Ivanović.
Slično stanje je i sa imovina bivše Vojske Jugoslavije, karaulama na gusinjsko-plavskom potezu, a napuštena škola u Grnčaru je u fazi propadanja. Kada pogledate stanje tih objekata na granici zaključite da se radi o zločinu nad državnom imovinom. A u turističkoj zemlji, kao što je našla, svašta nešto bi se moglo uraditi sa tim objektima u svrhu razvoja turizma. Ovako izgleda kao da država ovaj prostor ne smatra svojim, a on je na granici Crne Gore i Albanije.
N.Vujačić
Comments
DEVASTACIJOM KORITA RIJEKE GRNČAR PRIČINJENA ŠTETA NARODU I DRŽAVI — No Comments
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>